9-10 listopada uczniowie klas: 5a, 5b, 7 oraz przedstawiciele klasy 4 i 6 udali się na wycieczkę dofinansowaną w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.
Celem programu „Poznaj Polskę” jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego i umożliwienie młodym ludziom poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
Uczestnicy wycieczki wstali skoro świt, gdyż już o godz. 6.15 zaplanowany był odjazd. Pierwszym punktem było zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukaszewicza zlokalizowanego na terenie pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna. Uczestnicy mogli zobaczyć unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XIX i XX wieku, a także wydobywaną na miejscu ropę naftową.
Kolejnym odwiedzonym miejscem było Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Ma ono charakter biograficzny; gromadzi i przechowuje dobra kultury po wybitnej poetce i pisarce Marii Konopnickiej. Zwiedzanie zabytkowego dworku, w którym mieszkała i tworzyła Maria Konopnicka pozwoliło zapoznać się z jej biografią i dorobkiem pisarskim.
W godzinach popołudniowych dzieci i młodzież udali się do Sanoka. Po zakwaterowaniu w „Domu turysty” i obiedzie miał miejsce wieczorny spacer po ulicach miasta, do Zamku Królewskiego i na Rynek.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od obfitego śniadania w hotelowej restauracji, gdzie każdy mógł najeść się do woli z bogato zastawionego „szwedzkiego stołu”.
Po śniadaniu nastąpiło zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku - największego skansenu w Polsce. Zwiedzający poznawali drewniane obiekty prezentujące kulturę ludową, budownictwo mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne pogranicza na obszarze pogórzy oraz wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski).
W południe uczniowie wraz z opiekunami udali się do miejscowości Solina, aby zwiedzić obiekty Zespołu Elektrowni Wodnych Solina - Myczkowce PGE, a więc budynek elektrowni oraz wnętrze zapory wodnej. Poznali także zasady działania elektrowni szczytowo-pompowej oraz historię utworzenia Jeziora Solińskiego. Wrażenie zrobił na wszystkich rozmiar największej w Polsce zapory wodnej, dodatkową atrakcją w czasie zwiedzania była konieczność włożenia ochronnych kasków. Po zapoznaniu się z wnętrzem uczestnicy wycieczki udali się na krótki spacer po koronie olbrzymiej zapory solińskiej.
Po zjedzeniu obiadu przyszedł czas ruszać w drogę powrotną. W drodze miała miejsce kolacja w lubianym przez dzieci lokalu gastronomicznym. Wycieczka zakończyła się około godz. 22.00.
Podczas wyjazdu opiekę zapewniali: p. Lucyna Pasich, p. Iwona Łużny, p. Beata Marek - wychowawczynie klas oraz o. Grzegorz Papciak, który pełnił obowiązki kierownika wycieczki.

o. Grzegorz Papciak