16 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 50. Jubileuszowym Rajdzie „Szlakami Partyzantów” do Ochotnicy Dolnej. Rajd ten organizowany jest przez Oddział Pieniński PTTK w Krościenku nad Dunajcem. Patronat nad rajdem objął Wójt Gminy Ochotnica Dolna, a do współpracy przy organizacji włączyło się Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Celem było uczczenie 77. rocznicy „Krwawej Wigilii” w Ochotnicy Dolnej oraz pamięci uczestników walk partyzanckich z niemieckim najeźdźcą na Podhalu, a także pomordowanych mieszkańców Ochotnicy, by w ten sposób krzewić wśród młodzieży postawy patriotyczne.

Uczniowie klas IV - VIII naszej szkoły byli najliczniejszą drużyną uczestniczącą w tegorocznym rajdzie. Uczniom towarzyszyła pani Maria Mikołajczyk, dyrektor szkoły oraz nauczyciele: Lucyna Pasich, Helena Koterba, Lidia Plewa, Dominika Siedlarczyk, Jadwiga Wojtaszek, Krystyna Bednarczyk, Grażyna Górska, Dominik Gorlicki, br. Piotr Filipek oraz o. Grzegorz Papciak – kierownik wycieczki. Przewodnikiem na szlaku był Jan Krępa, wieloletni nauczyciel i dyrektor naszej szkoły, przewodnik beskidzki PTTK.

Zbiórka odbyła się o 8.45 na placu szkolnym, skąd uczestnicy wyruszyli w kierunku rezerwatu przyrody „Modrzewie” i żółtym szlakiem rozpoczęli górską wędrówkę. Poranne mgły i chłód wkrótce ustąpiły i do końca dnia można było cieszyć się piękną słoneczną pogodą. W chwilach odpoczynku i wytchnienia przewodnik interesująco opowiadał o środowisku przyrodniczym Gorców, a także o działaniach partyzanckich na tym terenie w okresie II wojny światowej. Wiadomości z dziedzin biologii, geografii czy historii okraszał wywołującymi uśmiech anegdotami, umilając w ten sposób trud wędrówki.

Około godziny 11.00 młodzi turyści osiągnęli grzbiet Pasma Lubania i zatrzymali się na niespełna półgodzinny odpoczynek na Jaworzynach Ochotnickich (1050 m npm). Na tej urokliwej polanie zjedli drugie śniadanie i wzmocnieni wyruszyli dalej. Przewodnik poprowadził niebieskim szlakiem w kierunku Ochotnicy Dolnej. Od tego momentu szlak prowadził głównie w dół, co uczyniło wędrówkę łatwiejszą.

O 13.30 młodzi wędrowcy doszli do Ochotnicy Dolnej na plac nieopodal pomnika Ofiar „Krwawej Wigilii”. Po zgłoszeniu naszej drużyny, każdy uczestnik otrzymał słodką przekąskę, wodę mineralną i pamiątkowy znak rajdowy, który można było przypiąć sobie do ubrania, a szkoła pamiątkowy dyplom.

Następnie był czas na odpoczynek, zjedzenie ciepłego posiłku, wypicie herbaty, a także obejrzenie broni pochodzącej z Muzeum AK w Krakowie używanej przez partyzantów. Po posiłku na świeżym powietrzu i regeneracji sił uczestnicy rajdu wzięli udział w uroczystościach patriotycznych.

Wszystkich przywitali uczniowie miejscowej szkoły oraz wójt Ochotnicy Dolnej Tadeusz Królczyk; wśród zaproszonych gości był też wójt naszej gminy - Tadeusz Wach. Po powitaniu uczczono pamięć pomordowanych minutą ciszy, a po niej nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem. W tym uroczystym akcie wzięła udział także delegacja naszej szkoły w składzie: Katarzyna Brzegowska, Kamil Maniowszczak oraz o. Grzegorz Papciak.

Kolejnym punktem programu był przegląd piosenki patriotycznej, podczas którego młodzi artyści mieli okazję zaprezentować swoje talenty. Kluszkowce reprezentowały uczennice klasy szóstej: Zofia Przystalska i Magdalena Domian, które zaśpiewały w duecie pieśń „Szara piechota”. Nasze śpiewaczki otrzymały dyplom i nagrodę.

Po wszystkim uczestnicy rajdu zostali odwiezieni autokarami do swoich miejscowości. Nasi uczniowie byli zmęczeni, ale zadowoleni. Z całą pewnością można uznać tę wrześniową wędrówkę za bardzo udaną i ciekawą. Piesza wycieczka dała możliwość aktywnego wypoczynku, kontaktu z przyrodą, a także przyczyniła się do poszerzenie wiedzy historycznej o działaniach partyzanckich w czasie II wojny światowej i tragicznych wydarzeniach „Krwawej Wigilii” oraz dała wiele okazji do współdziałania w grupie i pozwoliła na pogłębienie koleżeńskich więzi między uczniami naszej szkoły.

o. Grzegorz Papciak