Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu, w związku ze zwiększoną liczbą stwierdzonych zachorowań na ospę wietrzną w powiecie nowotarskim, przesyła materiały ogólnopolskiej kampanii „Oszczędź dziecku ospy” , rozpoczętej w 2019 roku. Celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożenia tą chorobą i możliwości ochrony przed nią. Kampania adresowana jest do rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do żłobków i klubów dziecięcych. Ospa uważna jest powszechnie za łagodną chorobę wieku dziecięcego, w związku z tym wielu rodziców ją bagatelizuje. Tymczasem zakażenie może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Najbardziej skuteczną metodą profilaktyki chorób zakaźnych, w tym ospy są szczepienia ochronne. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia-każde dziecko w Polsce uczęszczające do żłobka lub klubu dziecięcego ma prawo do bezpłatnego szczepienia przeciwko ospie wietrznej.

Opis kliniczny: Ospa wietrzna przeważnie występuje u dzieci. 24 godziny przed wystąpieniem charakterystycznej wysypki, pojawiają się takie objawy jak: podwyższona temperatura lub gorączka do 40oC, bóle głowy oraz pogorszenie samopoczucia. Wysypka charakteryzuje się szybkim wysiewem małych, czerwonych grudek, początkowo pojawiających się na tułowiu, następnie na twarzy oraz owłosionej skórze głowy. W ciągu kilku godzin powstałe na skórze plamki przybierają postać grudek, które przechodzą w wypełnione płynem surowiczym pęcherze. Zmianom skórnym towarzyszy świąd. Nowe wykwity pojawiają się w okresie od 2-5 dni, na ogół w 2-3 rzutach. Przebieg ospy wietrznej na ogół jest łagodny. Jeśli jednak ospa wietrzna wystąpi u młodzieży lub osób dorosłych, przebieg może być nasilony.

Źródło zakażenia i drogi szerzenia: Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Wirus rozprzestrzenia się drogą powietrzną, kropelkową, przez bezpośredni kontakt oraz pośredni przez kontakt z materiałem świeżo zanieczyszczonym zawartością pęcherzyków osoby chorej.

Występowanie: Ospa wietrzna występuje na całym świecie. Zachorowania obserwujemy przez cały rok, ale najwięcej pojawia się na wiosnę. Nasilenie występowania choroby obserwuje się średnio co 2- 3 lata.

Więcej informacji na temat ospy wietrznej można znaleźć na stronie:
www.ospawietrzna.pl